Spolek Klecansko, Větrušicko a okolí vznikl za účelem adekvátní ochrany přírody a krajiny na území Středočeského kraje, zejména pak v okolí obce Větrušice. Cílem spolku je zajistit, aby hospodářský a společenský růst byl v rovnováze se zachováním plnohodnotného životního prostředí jak pro současnou, tak i budoucí generace.
Náš spolek bude podporovat projekty místních samospráv vedoucí k zachování současného stavu přírody a krajiny v mikroregionu Klecanska. Pro tento region je charakteristické, že je minimálně průmyslově využíván a i díky tomuto faktoru je stále častěji vyhledáván nejen k rekreaci, ale i k stálému bydlení. Je více než dobrou alternativou k přeplněnému životnímu stylu velkoměsta, které má nadohled.
Náš spolek se chce aktivně podílet na analýze možných dopadů záměrů, které by měly být v našem mikroregionu realizovány a které by mohly mít negativní vliv na prostředí, ve kterém žijeme a jehož jsme nedílnou součástí. Chce vést dialog o aspektech takových záměrů a minimalizovat negativní dopady nejen na životní prostředí, ale i na životní úroveň obyvatel.
I z důvodu efektivního naplnění těchto cílů je náš spolek zakládajícím členem SOS Koridoru D8, sdružení obcí a spolků, které od roku 2017 koordinují spolupráci k ochraně svých obyvatel před negativními dopady investičních záměrů s územní působností v širším okolí dálnice D8.
Náš spolek je otevřen všem podnětům a námětům, které budou naplňovat jeho cíle. V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte.
Máme 50 důvodů, proč NE kaly v Drastech. A co vy?!
15.12.2010
Přínášíme 50 důvodů, proč říci důrazné NE záměru vybudovat ražený přivaděč transportující kaly a odpady z pražské ÚČOV a nové kalové hospodářství v Drastech. Pokud alespoň s některými body souhlasíte, můžete se k našemu negativnímu postoji do 26.12.2010 připojit.
Okolní obce se k tomuto záměru staví negativně. Pokud chcete podpořit jejich úsilí, níže uvedený text Vám pomůže se základní orientací v problematice a pomůže vygenerovat (jako vzor) vyjádření Vám přímo na míru. Pokud pod textem vyplníte adresu, popřípadě upřesníte vzor podle lokality, ve které žijete, automaticky se Vám vygeneruje text vyjádření. Ten si buď můžete překopírovat do textového editoru (MS Word, OpenOffice Writer) a opravit jej podle svých představ, nebo ho ponechat tak, jak je. Vyjádření se posílají přímo na Ministerstvo životního prostředí na uvedenou adresu, musí být doručeny do 26.12.2010.